Iako je poznat po svojoj ključnoj ulozi u održavanju zdravih kostiju, njegov značaj se proteže i na druge aspekte našeg zdravlja. Stoga, u nastavku ćemo istaći značaj vitamina D za naše telo, kako njegov nedostatak utiče na nas i koji su izvori ovog vitamina.
Vitamin D predstavlja grupu vitamina koji se rastvaraju u mastima, a postoje dve glavne forme: D2 (ergokalciferol) koji se nalazi u biljkama i D3 (holekalciferol) koji se nalazi u animalnim izvorima.
Ima mnoge važne uloge u našem organizmu, a neke od njih su:
- Jačanje kostiju - Jedna od najpoznatijih uloga vitamina D je u održavanju zdravih kostiju. On pomaže u apsorpciji kalcijuma i fosfora iz hrane i njihovom usmeravanju ka kostima. Ovo je ključno za održavanje čvrstih i zdravih kostiju, prevenciju osteoporoze kod odraslih i rahitisa kod dece.
- Imunološki sistem - Vitamin D ima važnu ulogu u jačanju imunološkog sistema. Pomaže u regulisanju imunološkog odgovora organizma i sprečavanju preterane upale. Adekvatan nivo vitamina D može smanjiti rizik od infekcija, autoimunih bolesti i smanjiti upalne procese u organizmu.
- Prevencija hroničnih bolesti - Postoje brojna istraživanja koja ukazuju na vezu između nedostatka vitamina D i povećanog rizika od hroničnih bolesti. Nedostatak vitamina D povezan je sa povećanim rizikom od srčanih bolesti, visokog krvnog pritiska, dijabetesa tipa 2, multiple skleroze i određenih vrsta karcinoma. Održavanje optimalnog nivoa vitamina D može pomoći u prevenciji ovih bolesti.
- Mentalno zdravlje - Istraživanja su pokazala da postoji veza između nedostatka vitamina D i mentalnih poremećaja kao što su depresija, anksioznost i sezonski afektivni poremećaj. Vitamin D igra ulogu u regulisanju raspoloženja i neuroloških funkcija, što može imati pozitivan uticaj na mentalno zdravlje.
Za razliku od dece kod kojih je vrlo jednostavno primetiti deficit vitamina D, kod odraslih taj problem nije toliko očigledan, te ga je često teško prepoznati. Ipak, neki od simptoma su: česte glavobolje, hronični umor, bolovi u kostima i zglobovima, slabost mišića ili grčevi u mišićima, promene raspoloženja i depresija.
Nešto kasniji simptomi su oslabljena kosa ili njeno opadanje, problemi sa zubima i česti lomovi kostiju koji dovode do osteoporoze.
Izvori vitamina D
"Sunčani vitamin" je naziv koji se često koristi za vitamin D. Ovaj naziv potiče od činjenice da je Sunce glavni izvor vitamina D za naš organizam. Kada je koža izložena sunčevim zracima (UVB), organizam sintetiše vitamin D. Preporučuje se izlaganje Suncu bez zaštite od Sunca 10-30 minuta dnevno, uzimajući u obzir geografsku lokaciju, godišnje doba i tip kože.
Međutim, osim izlaganja sunčevim zracima, vitamin D se može dobiti i iz određenih namirnica, kao što su:
1. Masna riba - losos, skuša, tunjevina, sardine i haringa izvrstan su izvor vitamina D3, takođe i riblje ulje, npr.bakalara.
2. Žumance jajeta je izvor vitamina D. Jedno veliko žumance može sadržati oko 5% preporučenog dnevnog unosa.
3. Jetra teleća ili goveđa može sadržati značajne količine vitamina D.
4. Određene vrste pečuraka, kao što su šitake i reishi, sadrže prirodni vitamin D.
5. Fortifikovani proizvodi - neke žitarice, sokovi, biljna mleka i mlečni proizvodi (mleko, jogurt, sirevi) mogu biti obogaćeni vitaminom D, što možete proveriti na deklaraciji proizvoda.
Dok uživamo u letnjem vremenu, izlaganje sunčevim zracima na siguran način omugućava nam da sintetišemo vitamin D i poboljšamo naše zdravlje. Iskoristimo leto da se povežemo sa prirodom, napunimo energijom Sunca i hranimo svoje telo raznovrsno, uz obaveznu ribu i sa svim divnim plodovima koje nam ova sezona pruža.
Dijana Makar, specijalista strukovni nutricionista-dijetetičar i menadžer Idea Organic radnje